663 916 686 biuro@eco-orlic.pl

Rekultywacja terenów pogórniczych

rekultywacja-terenów-pogórniczychPozyskiwanie naturalnych zasobów przez lata stanowiło podstawę funkcjonowania gospodarki, a niejedna gmina w Polsce opierała zatrudnienie o lokalną kopalnię. Zachodzące na przestrzeni dekad procesy doprowadziły jednak do likwidacji bardzo wielu obiektów górniczych, które przestały być rentowne lub ich dalsze funkcjonowanie uznano za zbędne. Z ekologicznego punktu widzenia w miejscu eksploatacji zasobów naturalnych zawsze dochodzi do degradacji, intensywnego i sukcesywnego niszczenia naturalnego środowiska. Rekultywacja terenów pokopalnianych cieszy się sporym zainteresowaniem społecznym, ponieważ w wielu punktach na mapie Polski wciąż znajdują się miejsca, które z dnia na dzień porzucono, nie dbając o przywrócenie w nich naturalnej równowagi i nie nadając im żadnej nowej funkcji.

Konsekwentnie przeprowadzona, profesjonalna rewitalizacja terenu daje niezwykły efekt. Po latach zniszczeń na obszarze dawnych kopalni czy innych obiektów o podobnym charakterze znów pojawia się roślinność i zamieszkują zwierzęta. Ziemia może być wykorzystana do celów rolniczych, leśnych, rekreacyjnych czy urbanistycznych. Teren otrzymuje dzięki rekultywacji nowe życie. To inwestycja, która z jednej strony daje wiele korzyści lokalnym mieszkańcom, a z drugiej podnosi prestiż jednostki samorządowej, która podjęła wysiłek przywrócenia okolicy wartości użytkowej i środowiskowej.

Jak wiadomo, jeszcze do niedawna rekultywacja terenów pokopalnianych byłaby traktowana jako inwestycja o bardzo niskim priorytecie. Przez długi czas w kwestiach ekologicznych Polskę i wiele krajów europejskich dzielił spory dystans. Dziś, także dzięki tego typu inwestycjom, sytuacja uległa znacznej poprawie. Z politycznego, ekonomicznego, gospodarczego czy społecznego punktu widzenia hasła (i kryjące się za nimi działania): „klimat”, „środowisko”, „natura”, „ekologia”, „rewitalizacja” mają o wiele większe znaczenie i są traktowane z dużo większą powagą niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Jeśli na terytorium wsi czy miasta zlikwidowano kopalnię, nie warto pozostawiać terenów pogórniczych bez interwencji. To przecież działanie (a raczej jego brak) ze szkodą na rzecz lokalnej społeczności, środowiska naturalnego oraz rozwoju okolicy. Inna rzecz, że rekultywacja jest wymagana przez zapisy Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. W artykule 126 można znaleźć fragment: „Podejmujący eksploatację złóż kopaliny lub prowadzący tę eksploatację jest obowiązany (…) sukcesywnie prowadzić rekultywację terenów poeksploatacyjnych oraz przywracać do właściwego stanu inne elementy przyrodnicze”.

Rekultywacja terenów pogórniczych jest nie tylko naprawą dawnych zaniedbań, ale przede wszystkim okazją do „nowego otwarcia”. Na podstawie podobnych inwestycji można wyciągnąć optymistyczny wniosek, że w wielu wsiach i miastach nie dość, że skutecznie zrekultywowano dawne tereny wydobywania zasobów, to jeszcze na nowo zdefiniowano liczne przestrzenie, nadając im nową, ciekawą, pożyteczną rolę.

Kamieniołomy, wyrobiska, kopalnie odkrywkowe – to przykłady miejsc, które wymagają podjęcia odpowiedzialnych, świadomych i mądrych decyzji. Dzięki usługom takich przedsiębiorstw, jak Eco-Orlic wszystkie niezbędne procesy są realizowane pod okiem doświadczonych fachowców. Ważne jednak, aby jednostki odpowiedzialne za inwestycję, na przykład gminy, konsultowały wykorzystanie odzyskiwanych terenów z okolicznymi mieszkańcami. Szukanie wspólnych idei skupionych wokół zagospodarowania miejsc, które mogą służyć rekreacji, jest dobrą praktyką. Równie dobrze mogą one pozostać przyrodniczą atrakcją czy obszarem urbanizacji lub działalności rolniczej.

Degradacja wielu obszarów jest faktem. Na szczęście już od kilkudziesięciu lat naukowcy, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin z powodzeniem poszukują najlepszych metod rekultywacji. Tereny pokopalniane nie muszą „straszyć” – zgodnie z wymogami ustawy wraca do nich życie.

Rekultywacja terenów pokopalnianych

Jako firma Eco-Orlic świadczymy wiele usług związanych między innymi z utylizacją i gospodarką odpadami. Przetwarzanie i składowanie odpadów, przyjmowanie gruzu i ziemi czy kompleksowa rekultywacja obszarów zdegradowanych, w tym terenów pogórniczych, stanowią podstawowe obszary działalności naszego przedsiębiorstwa. Posiadamy siedzibę w Chorzowie, jednak na co dzień działamy między innymi w Sosnowcu, Jaworznie, Dąbrowie Górniczej i Zabrzu. Rekultywacja była i jest nadal realizowana przez nas w takich miastach, jak: Mysłowice, Gliwice, Katowice, Chorzów, Bytom czy Ruda Śląska. Docieramy także do innych, mniejszych miejscowości w regionie.

Nie da się ukryć, że profesjonalna rekultywacja terenów pogórniczych wymaga dużej cierpliwości i sporego zaangażowania wielu fachowców. Prace są wieloetapowe, a efekty widoczne po dłuższym czasie. Tym bardziej warto jak najszybciej zadecydować o podjęciu działania i zleceniu usług profesjonalnej, doświadczonej firmie.

Za ofertą Eco-Orlic przemawiają konkretne argumenty – doskonałe zasoby pod każdym możliwym względem niezależnie od tego, czy mowa o stosowanych technologiach, know-how, organizacji pracy, czy kwalifikacjach zespołu. Tego rodzaju działania wymagają ponadto wyczulenia na potrzeby środowiskowe, a także ogromnej odpowiedzialności za każdy etap realizacji. Dlatego nasza firma nieustannie się rozwija, inwestując w coraz lepsze narzędzia, wiedzę i umiejętności kadry, jak również ciągłą optymalizację wdrażanych procesów. Tylko dzięki dążeniu do perfekcji i niesłabnącemu zaangażowaniu można wykonać pracę w zgodzie z wysokimi, europejskimi standardami.

Pierwszym etapem rekultywacji jest nakreślenie planów i celów. Trzeba dokładnie poznać i zrozumieć specyfikę terenów pokopalnianych w wybranym miejscu, zastanowić się, co dalej i przeanalizować, jakie są najlepsze, najrozsądniejsze koncepcje zagospodarowania przestrzennego. Oczywiście od samego początku należy działać w granicach obowiązującego prawa, a także miejscowych planów.

W drugim etapie przychodzi czas konkretnych działań, które na nowo kształtują rzeźbę czy regulują stosunki wodne. To moment, kiedy wzmacnia się skarpy, odtwarza warstwę gleby, tworzy dojazdy czy przepusty. Krótko mówiąc, wykonuje się niezbędne prace składające się na rekultywację terenów pokopalnianych.

Z dnia na dzień gleba nie stanie się żyzna. Trzeba się nią opiekować, nawozić ją i stymulować procesy, które doprowadzają w rezultacie do rozwoju roślinności. Choć ogólny zarys działań daje się streścić w kilku zdaniach, sam proces wymaga czasu i pracy. Trudno zakładać, że porzucone tereny, które dziesiątki lat wstecz były intensywnie eksploatowane, z dnia na dzień przeistoczą się w zieloną oazę dla zwierząt lub idealne miejsce do wybudowania osiedla czy stworzenia atrakcji dla turystów.

Usługa jest skomplikowana i wymaga doskonałej organizacji logistycznej. Z oczywistych względów może być wyceniona jedynie indywidualnie, na podstawie wielu kluczowych czynników. Im bardziej zniszczony i zaniedbany teren pokopalniany, tym więcej środków trzeba przedsięwziąć, aby uzyskać upragniony efekt. Pozytywem jest jednak fakt, że praktycznie każda tego typu inwestycja ma szanse powodzenia i jest realizowana na podstawie profesjonalnych standardów.

Żyjemy w czasach, kiedy troska o środowisko stała się jednym z najważniejszych zagadnień w dyskursie publicznym, jest przedmiotem zmian legislacyjnych, a także potężnych inwestycji. Odzyskiwanie zaniedbanych, zdegradowanych terenów i nadawanie im nowego przeznaczenia jest procesem, który można oceniać w różnych kontekstach, między innymi poprzez korzyści dla lokalnej społeczności czy perspektywy rozwoju gospodarczego.

Doświadczenie i kompetencje zespołu Eco-Orlic są gwarancją sprawnie i skutecznie przeprowadzonych prac. Rekultywacja wymaga pełnego zaangażowania i holistycznej wiedzy. Warto jak najszybciej skontaktować się w sprawie analizy i wyceny realizacji konkretnych terenów pogórniczych, które wymagają świadomej interwencji. Zdobycze techniki, wciąż poszerzane umiejętności, a także sukcesywnie rosnące doświadczenie każą być spokojnym o efekt. Nowe życie dla zdewastowanego obszaru jest obowiązkiem nie tylko wobec planety, ale też mieszkańców.