663 916 686 biuro@eco-orlic.pl

Rekultywacja terenów poeksploatacyjnych

rekultywacja terenów poeksploatacyjnychKopalnie odkrywkowe, wysypiska śmieci, obszary przemysłowe – te wszystkie miejsca w momencie funkcjonowania zaburzają naturalny ekosystem. Jednak wiele z nich nawet po formalnej likwidacji dalej pozostaje w niezmienionej formie. Przez swój stan degradacji zagraża środowisku przyrodniczemu oraz ludziom, którzy mieszkają w okolicy. Proces znany jako rekultywacja terenów poeksploatacyjnych jest jedną z szans na stopniowe odnowienie okolicy i nadanie jej nowego przeznaczenia, z dużo większym poszanowaniem dla różnorodności biologicznej.

Nasza firma od lat działa przede wszystkim na terenie województwa śląskiego, gdzie przez dziesiątki lat górnictwo stanowiło jeden z kluczowych elementów gospodarki. Nadal jest on niezwykle istotny, jednak wzrosła świadomość zagrożeń dla środowiska i klimatu. Dziś o pewne decyzje oraz inwestycje znacznie łatwiej niż jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu. To dobry prognostyk, biorąc pod uwagę, jak wiele jest jeszcze w tej materii do zrobienia.

Przez dziesiątki lat wiele obszarów eksploatowano ponad wszelką miarę. Działalność kopalniana czy przemysłowa sprawia bowiem, że cały lokalny ekosystem traci swój pierwotny charakter. Zwierzęta muszą zmienić otoczenie, roślinność znika, powietrze staje się zanieczyszczone i nieprzyjazne dla pobliskich mieszkańców. Likwidacja wielu kopalni czy zakładów, szczególnie po transformacji gospodarczej, była ciosem dla społeczności na terenie całego kraju. O ile często dyskutowanym problemem było wówczas masowe bezrobocie, o tyle mało kto komentował pozostawianie wielkich nieużytków bez żadnej interwencji.

Tymczasem jedynie kompleksowa, świadoma i przeprowadzona z zaangażowaniem rekultywacja takich terenów daje nadzieję na ich powtórne wykorzystanie, już z większym poszanowaniem dla środowiska. Choć starania w tym kierunku są widoczne od kilkudziesięciu lat, dopiero w obecnych czasach panują sprzyjające okoliczności do przeprowadzania podobnych inwestycji. To dobrze, bo są one nastawione na dobro wspólne i odzyskiwanie miejsc, które można pożytecznie wykorzystać.

Nasza firma jest w stanie poprowadzić prace w dowolnym kierunku. Klienci mają wszakże różne koncepcje zagospodarowania terenów poeksploatacyjnych. Rekultywacja może się ograniczyć do przywrócenia dobrych warunków dla zwierząt i roślin, ale gminy czy zakłady często idą o krok dalej, tworząc na przykład farmy fotowoltaiczne, rekreacyjne zakątki, szkółki leśne. W tym ostatnim przypadku efekty mogą być spektakularne – na terenach pogórniczych można przecież sadzić dziesiątki milionów drzew i krzewów, co zresztą się czyni.

Takie działania wpisują się w interesujący trend CSR – społecznej odpowiedzialności biznesu. Dzięki skorzystaniu z naszej pomocy możesz uczynić wraz ze swoją organizacją coś bardzo dobrego zarówno dla środowiska, jak i okolicznych mieszkańców. Warto mądrze wykorzystywać nadarzającą się okazję. Skoro i tak prawo oraz czynniki ekonomiczne skłaniają do podjęcia decyzji o rekultywacji, można włączyć ją w komunikację na temat misji organizacji i zastosować jako nowoczesny, autentyczny w swoim przekazie instrument promocji.

Warto przy okazji odwołać się do przepisów, a konkretnie Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, w której znajduje się 126 artykuł zawierający następujące wskazanie: „Podejmujący eksploatację złóż kopaliny lub prowadzący tę eksploatację jest obowiązany przedsiębrać środki niezbędne do ochrony zasobów złoża, jak również do ochrony powierzchni ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych, sukcesywnie prowadzić rekultywację terenów poeksploatacyjnych oraz przywracać do właściwego stanu inne elementy przyrodnicze”. Tym samym ustawodawca zobowiązuje do przeprowadzania działań identyfikowanych jako rekultywacja.

Niestety, w Polsce nie zawsze przestrzega się standardów i litery prawa. Według oficjalnych danych jeszcze w 2016 roku tereny poeksploatacyjne, wymagające podjęcia niezbędnych działań, zajmowały niemal 65 tysięcy hektarów! Ich obecność nie tylko zaburza estetykę przestrzeni, ale przede wszystkim jest degradacją środowiska oraz zagrożeniem dla okolicznych mieszkańców (na przykład przez występowanie osuwisk). Na domiar złego zdarzają się sytuację, kiedy porzucone i zaniedbane obszary stają się miejscem nielegalnego gromadzenia odpadów.

Kontrola NIK wykazała, że w wielu starostwach powiatowych najzupełniej zbagatelizowano wymóg i potrzebę rekultywacji gruntów pokopalnianych. Jeśli brakuje decyzji na szczeblu administracyjnym, trudno oczekiwać szybkich efektów. Niemniej apelujemy do wszystkich osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie rewitalizacji terenów poeksploatacyjnych: nie można dłużej czekać! Chętnie podejmiemy się kompleksowego wsparcia na każdym etapie tej niezbędnej inwestycji. Wspólnie zatroszczmy się o środowisko i zróbmy coś pożytecznego dla okolicy.

Walory użytkowe odzyskiwanych gruntów nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Nasza pomoc obejmuje wszystkie kroki prowadzące do pożądanego efektu. Podstawą są oględziny i pełna analiza sytuacji wyjściowej. Działając przede wszystkim na terenie Śląska, wiemy, że stan niektórych pozostałości po dawnych kopalniach czy zakładach wydaje się bardzo poważny. Jednak nawet w takich sytuacjach można i warto dążyć do rewitalizacji.

Na początku trzeba określić cel – na różne sposoby przygotowuje się tereny pod grunty rolne, lasy, osiedla mieszkaniowe czy atrakcje turystyczne. Wszystkie kolejne etapy również należą do naszych obowiązków – wyrównywanie powierzchni, przywracanie prawidłowych stosunków wodnych, umacnianie gruntów, nawożenie, nasadzanie, pielęgnacja. Uzyskanie pożądanych rezultatów wymaga czasu, ale są one widoczne gołym okiem. Po dawnej ruinie niemal nie ma śladu, gdyż rekultywacja nadaje nowe życie starym terenom poeksploatacyjnym.

Bazujemy na wieloletnim doświadczeniu, wynikającym z prowadzenia specjalistycznej działalności.  Wspieramy Klientów przede wszystkim w zakresie składowania, gospodarowania, utylizacji i przetwarzania odpadów (także budowlanych, przemysłowych, gruzu, ziemi). Ponadto wiemy, jak powinna przebiegać kompletna i skuteczna rekultywacja. Wykonaliśmy szereg zleceń na terenie województwa śląskiego, między innymi w Gliwicach, Chorzowie, Katowicach, Zabrzu, Sosnowcu, Mysłowicach, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie czy Tychach. Działamy jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a nasza siedziba znajduje się w Chorzowie, przy ulicy Metalowców 13. W sprawie usług możesz skontaktować się też telefonicznie lub mailowo.

Wiemy, że proponowana przez nas rekultywacja terenów poeksploatacyjnych przynosi szereg pożądanych skutków. Nie dość, że pozwala spełnić wymogi nakreślone w ustawie, to jeszcze stanowi inwestycję na lata, z korzyścią dla następnych pokoleń. Poważnie zdegradowane tereny poeksploatacyjne zyskują nową tożsamość i nowe przeznaczenie. W niektórych miejscach wyrastają drzewa, gdzie indziej stawia się nowoczesną infrastrukturę o jednoznacznie pożytecznym charakterze. Zadanie nie jest łatwe, więc wymaga specjalistycznej wiedzy. Grupa fachowców w swoich dziedzinach łączy siły, aby doprowadzić prace do oczekiwanego końca. Każda udana rekultywacja jest tematem dla mediów oraz inspiracją do szeroko zakrojonych działań promocyjnych. Takie inwestycje powinno się chwalić i wykonywać dobrze, dlatego zapraszamy do współpracy i wcześniejszej konsultacji.

Stan środowiska naturalnego w Polsce zależy od decyzji odpowiednich organów – władz samorządów oraz zarządców terenów poeksploatacyjnych. Dawniej rekultywacja przebiegała mozolnie, a jej efekty nie zawsze były satysfakcjonujące. Obecnie firmy, takie jak nasza, gwarantują znacznie sprawniejsze realizacje oraz pełen profesjonalizm na każdym etapie specjalistycznych prac.

Nie pozwólmy, żeby ślady działalności człowieka i jego ingerencji w środowisko naturalne zaburzały krajobraz najbliższej okolicy. Wspólnie podejmijmy trud niezbędnej zmiany. Pora tchnąć życie w zdegradowaną przestrzeń, a my wiemy, jak to zrobić właściwie i skutecznie.